We are a Christian company of computer experts with the desire to provide ways for people to find & use Christian related companies.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

PLANI I THJESHTE I PERENDISE PER SHPETIM

Shoku im: Po tė drejtoj pyetjen mė tė rėndėsishme tė jetės. Gėzimi ose hidhėrimi yt pėr gjithė pėrjetsinė varet nga pėrgjigjja jote. Pyetja ėshtė: A jeni i shpėtuar? Pyetja nuk ėshtė sa i mirė jeni, apo nėse jeni anėtar kishe, por a jeni i shpėtuar? A jeni i sigurt se do tė shkoni nė Parajsė kur tė vdisni?

Zoti thotė se qė tė shkoni nė Parajsė, ju duhet tė rilindeni. Tek Gjoni 3:7, Jezusi i tha Nikodemit; “Duhet tė lindni pėrsėri.”

Nė Bibėl, Zoti na tregon planin se si mund tė rilindemi, qė do tė thotė, tė shpėtohemi. Ky plan ėshtė i thjeshtė. Ti mund tė shpėtohesh sot. Si?

Sė pari, shoku im, ti duhet ta kuptosh qė je njė mėkatar. “Tė gjithė mėkatuan dhe u privuan nga lavdia e Perėndisė” (Romakėve 3:23).

Per shkak se je njė mėkatar, ti je dėnuar me vdekje. “Sepse paga e mėkatit ėshtė vdekja” (Romakėve 6:23). Kjo pėrfshin ndarje tė pėrjetshme nga Zoti nė Ferr.

“... ėshtė caktuar qė njerėzit tė vdesin vetėm njė herė, dhe mė pas vjen gjyqi” (Hebrenjve 9:27).

Por Zoti tė deshi ty kaq shume saqė Ai dha birin e tij tė vetėm, Jezusin, pėr tė marrė mėkatet e tua dhe tė vdiste nė vendin tėnd. “Ai bėri tė jetė mėkat pėr ne ai (Jezusi) qė nuk njihte mėkat, qė ne tė bėhemi drejtėsia e Perėndisė nė tė” (2 Korintasve 5:21).

Jezusi duhej ta derdhte qjakun e tij dhe tė vdiste. “Sepse jeta e mishit ėshtė nė gjak” (Leviticu 17:11). “...pa derdhje gjaku nuk ka falje” (Hebrenjve 9:22).

“Por Perėndia e tregon dashurinė e tij ndaj nesh nė atė qė, kur ende ishim mėkatarė, Krishti vdiq pėr nė” (Romakėve 5:8).

Ndonėse ne nuk mund ta kuptojmė si, Zoti tha se mėkatet e tua dhe mėkatet e mija u vendosėn mbi Jezusin dhe Ai vdiq nė vendin tonė. Ai u bė zėvendėsuesi ynė. Kjo ėshtė e vėrtetė. Zoti nuk mund tė gėnjejė

Shoku im, “Perėndia . . . tani urdhėron njerėzit kudo tė pendohen” (Veprat e Apostujve 17:30). Ky pendim ėshtė njė ndryshim i mendjes qė bie dakord me Zotin qė tė gjithe janė mėkatarė dhe bie dakord me atė qė Jezusi bėri pėr ne nė kryq.

Nė Veprat 16:30-31, rojtari filipian pyeti Palin dhe Silan: “Zotėrinj, ēfarė duhet tė bėj unė pėr tė shpėtuar?” Dhe ata thanė: “Beso nė Zotin Jezu Krisht dhe do tė shpėtohesh.”

Thjeshtė besoni nė tė si i vetmi qė mori mėkatet e tua, vdiq nė vendin tėnd u varros dhe tė cilin Perėndia e ringjalli

Ringjallja e tij fuqimisht na siguron se besimtari mund tė thotė se zotėron jetėn e pėrjetshme kur Jezusi ėshtė pranuar si shpėtimtar.

“Por teė gjithė atyre qė e pranuan, ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij” (Gjoni 1:12).

“Kushdo qė do tė thėrrasė emrin e Zotit do tė shpėtohėt” (Romakėve 10:13).

Kushdo tė pėrfshin edhe ty. Do tė shpėtojė do tė thotė jo ndoshta, ose mund, por do tė shpėtojė.

Sigurisht, ti e kupton qė je njė mėkatar. Nė kėtė ēast kudo qė je, duke u penduar, ēoje zemrėn para Zotit nė lutje.

Tek Luka 18:13 njė mėkatar u lut: “Perėndi, ki mėshirė pėr mua, mėkatarin.”

Lutu thjesht: “Oh Zot, e di qė jam njė mėkatar. Besoj se Jezusi udiq nė kryq nė vendin tim. Besoj se derdhja e gjakut tė tij, vdekja, varrimi dhe ringjallja e Tij ishin pėr mua. Tani e pranoj atė si shpėtimtarin tim. Tė falenderoj pėr faljen e mėkateve tė mia, pėr dhuratėn e jetės sė pėrjetshme nga hiri yt i mėshirshėm, Amen.”

Pranoje Perėndine sipas fjalės sė tij dhe kėrkoje shpėtimin e tij me anė tė besimit. Beso, dhe do tė shpėtohesh. As kisha, as ndonjė organizatė, as veprat e mira nuk mund tė tė shpėtojnė. Mbani mend se Perėndija sjell shpėtimin. Vetėm Ai!

Plani i thjeshtė i Perėndisė pėr shpėtim ėshtė: ti je njė mėkatar. Prandaj, nė qoftė se ti nuk beson tek Jezusi i cili vdiq nė vendin tėnd, ti do ta kalosh pėrjetėsinė nė ferr. Nė qoftė se beson tek Ai si shpėtimtari yt I kryqėzuar, varrosur dhe i ringjollur, ti do tė marrėsh faljen e tė gjithė mėkateve tė tua dhe dhuratėn e tij tė  shpėtimit tė pėretshėm me anė tė besimit.

Ju thoni, “Padyshim nuk mund tė jetė kaq e thjeshtė.” Po, kaq e thjeshtė ėshtė! Ky ėshtė sipas shkrimit tė shenjtė plani I Perėndisė. Miku im: Beso tek Jezusi dhe pranoje atė si shpėtimtar sot.

Nėse plant i tij nuk ėshtė shumė i qartė, lexoje kėtė fletė pa pushim, pa e hequr nga dora derisa ta kuptosh atė. Jeta jote ėshtė mė e vlefshme se bota.

“Ē’dobi do tė ketė njeriu tė fitojė gjithė botėn, nėse mė pas do tė humbė frymen e vet?” (Marku 8:36).

Sigurohu qė je i shpėtuar. Nė qoftė se humbet frymen tėnde, humbet Parajsėn dhe gjithēka. Tė Iutem! Lejoje Perėndinė tė tė shpėtojė ty neė kėtė moment.

Fuqla e Perėndisė do tė shpė toje ty, do tė tė mbajė tė shpėtuar dhe do tė tė bėjė nė gjendje ty pėr tė jetuar njė jetė fitimtare Kristiane. “Asnjė tundim nuk ju ka gjetur juve, pėrveē se tundimi njerėzor; por Perėndia ėshtė besnik dhe nuk do tė lejojė qė t’ju tundojnė pėrtej fuqive tuaja, por me tundimin do t’ju japė rrugėdalje, qė ju tė mund tė pėrballoni” (1 Korintasve 10:13).

Mos i besoni ndjenjave tuaja. Ato ndryshojnė. Qėndroni nė premtimet e Zotit. Ato nuk ndryshojnė asnjėherė. Pasi tė shpėtohesh janė tri gjėra pėr ti praktikuar ēdo ditė pėr rritje shpirtore: Lutu – ti flet me Perėndinė. Lexo Biblėn tėnde – Perėndia tė flet ty. Dėshmo – ti flet pėr Perėndinė.

Ti duhet tė pagėzohesh nė bindje ndaj Zotit Jezu Krisht si njė dėshmi publike e  shpėtimit tėnd dhe pastaj tė bashkohesh me njė kishė qė beson Biblėn, pa vonesė. “Mos ki turp, pra, tė dėshmosh Zotin tonė . . . ” (2 Timoteut 1:8).

“Kushdo qė do tė mė rrėfejė (dėshmon) pėrpara njerėzve, edhe unė do ta rrėfej pėrpara Atit tim qė ėshtė nė qiell” (Mateu 10:32).

Rreshta shtesė pėr ndihmė

Gjoni 3:16, 1 Pjetrir 2:24, Isaia 53:6, Jakobi 1:15, Romakėve 10:9-10, Efesianėve 2:8-9, Fjalėt e Urta 27:1, 1 Korintasve 15:3-4, Gjoni 10:27-31, 1 Gjonit 5:13

 

 

 

WMCU Radio
WMCU
Who is Jesus
Dave Corell
David Corell
Steve James
James Sheppard
Joe Weeks
Joseph Weeks
Shepard's Guide
Shepards Guide
Shepherds Guide
Shepherd's Guide
Miami Christian
MiamiChristian
miamichristian
Miami Christians
Schools miami
 
Christian yellow pages
Christian help Miami
Christians in action Miami
Miami yellow pages
Promise keepers
Promise Keepers Miami
Churches in Miami
Miami Churches
Christian Concerts
Christmas Shows Miami
Miami Christian Events
Miami Christians Events
Christians event Miami
Christian Connection
Online Bible
Christian Schools Miami
Christian school miami
Christian Job market miami
Christian employment miami
Christian Employer miami
christian summer camp miami
christian businesses miami
Christian Concerts in Miami
Christian Concerts Miami
Miami Christian Concerts
Find a church in Miami
Christian events in Miami
Miami Christian connection
Christian Business Directory
Miami Christian Business Directory
Christian Business Directory Miami
Christian Radio Miami
Miami Christian Radio
Christian WebSite
Christian web site
Christian Web Designer
Christian Web Hosting
Christian happenings miami
Miami Concerts
Christian Pre-k
Christian PreK
Christian Pre-k Miami
Christian prek miami